Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_DzP0500159
Tytuł: Życie wypisane na twarzy
Wydawca: Jagiellonia
Źródło: Dziennik Polski
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: MARCIN FLORKOWSKI,  
Data publikacji: 2005-07-07
ł, jakie cechy psychiczne ujawniają się w konturach i wymiarach naszej głowy. Np. uważał, że tylna część czaszki (ta ponad karkiem, część potyliczna) ujawnia inteligencję. Jeśli jest bardzo pofałdowana, to zawiera inteligentny mózg, jeśli zaś płaska, to jej właściciel jest mało inteligentny. Z kolei wypukłości czaszki nad uszami świadczyły rzekomo o uzdolnieniach muzycznych, zarysowane łuki nad oczami o silnych popędach itd. Swego czasu w jego teorii argumentów dla swoich racji szukali naziści.
Dzięki dzisiejszym badaniom wiemy, że frenologia to teoria wyssana z palca. Mogłoby się wydawać, że przejdzie do lamusa. Okazało się jednak, że w tej czy innej formie jest obecna w psychologii do dzisiaj. W dwudziestym wieku dowiedzieliśmy się, że choć kształt i wielkość czaszki w najmniejszym stopniu nie świadczą o jej zawartości, to jednak pewne cechy charakteru rzeczywiście odciskają swoje piętno w fizjonomii i budowie ciała.
Odkryto na przykład, że twarze małżonków, którzy przeżyli wspólnie wiele lat w harmonii, upodabniają się do siebie. Po dłuższym czasie mąż i żona mają zmarszczki w podobnych miejscach i nabierają podobnych rysów twarzy. Tłumaczy się to długotrwałym przeżywaniem tych samych emocji przez współmałżonków. A ponieważ emocje wpływają na naszą mimikę, to na dłuższą metę zmieniają naszą fizjonomię.