Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000086
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Renesans
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Jerzy Ziomek,  
Data publikacji: 1973
n Łaski (w którego kancelarii Frycz stawiał pierwsze kroki), kanclerz, a potem arcybiskup gnieźnieński, urodził się w 1455 r. Był to typowy przedstawiciel tej grupy średniej szlachty, która na przełomie wieków i w XVI w. zaczynała dochodzić do znaczenia i zajmować miejsce dawnego możnowładztwa. Jego inicjatywą było sporządzenie i wydanie w 1506 r. zbioru statutów, tzw. Statutu Łaskiego (Commune incliti Poloniae Regni privilegium), gdzie m.in. znajduje się pierwodruk Bogurodzicy. Zmarł w 1531 r.
Hieronim (1495-1542) był jego synowcem. Wojewoda inowrocławski , potem sieradzki, wysyłany był często przez Zygmunta I w misjach dyplomatycznych. W późniejszych latach był stronnikiem Jana Zapolyi, na koniec wreszcie Habsburgów.
Jan Łaski (1499-1560), drugi synowiec arcybiskupa Jana - to postać najbardziej nas interesująca. Wraz z bratem swym Hieronimem dzięki troskliwej opiece stryja-arcybiskupa studiował w Bolonii. Pięć lat przebywał za granicą, po czym, w młodym wieku zostawszy sekretarzem królewskim, wyjechał do Paryża, Padwy i Bazylei. W Bazylei studiował pod osobistym kierunkiem Erazma z Rotterdamu i w ten sposób znalazł się w centrum myśli humanistycznej i reformacyjnej. W stosunku do Erazma polski magnat odegra