Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000033
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Cytobiochemia : biochemia niektórych struktur komórkowych
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Leokadia Kłyszejko-Stefanowicz,  
Data publikacji: 1995
i struktura, która służy do uorganizowania chromatyny w obrębie jądra komórkowego, odzwierciedla morfologiczne właściwości związane z rodzajem komórki i typem nowotworu. Monoklonalne przeciwciała wyprodukowane przeciw wyekstrahowanym białkom macierzy wykryły wysokie poziomy tych białek macierzy w surowicy chorych na raka. Możliwość ich ujawnienia za pomocą monoklonalnych przeciwciał krążących w surowicy tych chorych zapewne będzie stanowić ważne kliniczne narzędzie w diagnozie nowotworów [115].
Udowodniono [54], że zestaw białek macierzy jądrowej zmienia się w sposób specyficzny podczas dojrzewania osteoblastów w osteocyty, dostarczając znaczników dla poszczególnych stadiów tego procesu różnicowania (rys. 15.8).
Macierz jądrowa jest dynamiczną strukturą zaangażowaną w funkcję jądra komórkowego, wobec czego powstało pytanie: czy białka jej ulegają dynamicznym zmianom w składzie chemicznym i metabolizmie? W laboratorium Berezneya [17] stwierdzono, że włączanie [H ]-leucyny w całość białek macierzy jest 3,5-krotnie wyższe, a fosforylacja białek macierzy (przy zastosowaniu [P ]ATP jako substratu) 2­3-krotnie wyższa niż w całość białek jądrowych.