Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_DzP08b00069
Tytuł: Niezbędne i toksyczne
Wydawca: Jagiellonia
Źródło: Dziennik Polski
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Wysłuchała: DANUTA ORLEWSKA,  
Data publikacji: 2008-09-18
Z kolei mangan jest pierwiastkiem występującym na różnych stopniach utlenienia, czyli jego związki potrafią mieć różną wartościowość, od +2 aż do +7. Wartościowość +7 posiada mangan w nadmanganianie potasu, charakteryzujący się własnościami przeciwbakteryjnymi. Nadmanganianem potasu płuczemy np. jamę ustną, obmywamy ranę, ale gdyby przedostał się do wnętrza organizmu zadziałałby jak środek toksyczny.
Mangan na poziomie +2 jest niezbędny dla naszego życia, bo aktywuje enzym o nazwie dysmutaza ponadtlenkowa manganozależna, albo mitochondrialna. Mitochondrium, to część komórki, fabryka energii dla naszego organizmu. Tam następuje synteza kwasu adenozynotrójfosforowego, czyli tzw. ATP, który jest substancją energotwórczą . W procesie syntezy ATP występuje tzw. fosforylacja oksydacyjna, w której biorą udział grupy fosforanowe oraz tlen. Jeżeli organizm jest młody, to w syntezie ATP nie zostaje przereagowane około jednego procenta tlenu. Powstaje tzw. "wyciek elektronowy", czyli tlen "wychodzi" jako odpad w postaci wolnych rodników tlenowych. Zdolność ich niszczenia posiada właśnie dysmutaza ponadtlenkowa aktywowana jonami Mn+2. Gdy nie ma tego enzymu, dzieci rodzące się z brakiem lub ograniczoną wydolnością genu kodującego dysmutazę ponadtelnkową Mn+2 umierają w ciągu 6 - 8 lat życia jako bezzębni, wyłysiali staruszkowie.
U przeciętnego człowieka wydajność tej reakcji maleje wraz z wiekiem. Czyli zamiast jednego procenta tlenu nieprzereagowanego w procesie syntezy ATP, mamy z czasem półtora, później dwa, trzy itd., a to znaczy, że rośnie stężenie endogennych prooksydantów (wytwarzanych w naszym organizmie), które generalnie zapoczątkowują reakcje procesu starzenia. Zniszczyć wolne rodniki