Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_pwschsw0004305
Tytuł: BYĆ UDOMOWIONYM
Wydawca: Polskie Towarzystwo Przyrodników
Źródło: Wszechświat
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_nd
Autorzy: Danuta WLAZŁO,  
Data publikacji: 2006-04-01
Około 6-7 tys. lat temu została udomowiona świnia. Miało to miejsce w zach. i wsch. Azji, przodkiem jest dzika świnia, czyli popularny dzik.
Od 6 tys. lat hodowane są kozy (przodkowie to kozy bezoarowe), konie i wielbłądy. Koń udomowiony został w Azji i w Europie, przodkami są tarpan i koń Przewalskiego. Tarpany wymarły całkowicie, koń Przewalskiego żyje nielicznie na wolności na pograniczu Chin, Mongolii i Rosji. Wielbłądy jako zwierzęta hodowlane są kosmopolityczne. Występują w postaci dwóch gatunków: wielbłąd jednogarbny (dromader) i dwugarbny (baktrian). Dromader w stanie dzikim nie występuje, jako zwierzę domowe rozpowszechniony jest na Saharze, Bliskim Wschodzie, w Iranie i w pn.-zach. Indiach. Baktrian natomiast występuje w stanie dzikim w pd.-zach. Mongolii i w Chinach, a hodowany jest od Krymu i Azji Mniejszej po Pakistan i Chiny.
Już 5 tys. lat trwa hodowla osłów i gęsi. Osioł pochodzi od dzikiego osła występującego w dwóch formach: osła nubijskiego (obecnie wymarły) i osła somalijskiego. Udomowiono je w Afryce (Egipt) i w Azji Pd.-Wsch. Gęś udomowiono w Egipcie, Europie środkowej i w Azji. Pochodzi od gęsi gęgawy i gęsi garbonosej, która żyje obecnie dziko we wschodniej Syberii i w Chinach.