Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900001014
Tytuł: BIŻUTERIA
Wydawca:
Źródło: Praktyczna Pani nr 41
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: L. D., Inż. J. Honczarenkowa,  
Data publikacji: 1938
je się szczepienie, a raczej t. zw. przeszczepianie wówczas, gdy drzewo starzejące się pragniemy odmłodzić, lub gdy dotychczasową odmianę drzewa chcemy zamienić na inną. Nieraz dochodzimy do przeświadczenia, że korzystniej finansowo i dogodniej będzie mieć z naszych drzew owoce innych odmian, ponieważ może się okazać, że odmiany, obecne były małowartościowe lub z jakich bądź względów nie nadają się do hodowli w danej okolicy, czy podlegają chorobom i szkodnikom w znaczniejszym stopniu niż inne.
Z ogólnych zasad szczepienia należy wymienić tę przede wszystkim, że aby szczepienie się udało muszą zraz (t. zn. gałązka, którą się używa do szczepienia) i dziczek należeć albo do jednego gatunku, albo też do gatunków czy rodzajów sobie pokrewnych. Im zraz i podkładka są sobie bliższe tym szczepienie daje lepszy rezultat, drzewo będzie większe i trwalsze i przeciwnie im dalsze jest pokrewieństwo zeszczepionych roślin, tym drzewo uzyskane będzie słabsze.
Szczepienia dokonywa się w naszym klimacie zwykle wczesną wiosną, gdy minie obawa silniejszych mrozów, a więc w ciągu marca. U drzew owocowych zaczynać należy tę pracę od wcześniej rozwijających cię, a więc czereśni, grusz i śliw, kończąc na jabłoniach. Do szczepienia potrzebne są przede wszystkim zrazy, które najlepiej zebrać jest na jesieni i odpowiednio przechować. W nr 49 r. 1936 "Praktycznej Pani" omawiałam tę sprawę w specjalnym artykule. Ogólnie przypomnę jeszcze, że zrazy powinny być ze