Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_DzP0500137
Tytuł: Wisła... jak Missisipi
Wydawca: Jagiellonia
Źródło: Dziennik Polski
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: JACEK RAJCHEL,  
Data publikacji: 2005-06-11
W okresie dolnego karbonu, około 350 milionów lat temu, na północ od dzisiejszych Krzeszowic znajdował się płytki, ciepły, epikontynentalny zbiornik morski. Na jego dnie, określanym jako platforma węglanowa, osadził się miąższy kompleks wapieni, bogatych w skamieniałości, takie jak: korale, ramienionogi, małże, mszywioły, ślimaki, stromatopory, liliowce, jeżowce, a nawet krasnorosty.
Wapienie te zawierają także charakterystyczne struktury sedymentacyjne , np. w postaci horyzontalnej laminacji, i biosedymentacyjne - stromatolity, onkolity i pizolity. Wszystkie te cechy widoczne są najlepiej na zwietrzałej powierzchni wapieni.
Skały te określane są w żargonie geologicznym jako wapienie "węglowe", co związane jest oczywiście z ich występowaniem w węglonośnym okresie karbońskim. Ich naturalne wychodnie możemy obserwować w zboczach dolin potoków: Czernki, Eliaszówki Racławki i Szklarki. Były one i są nadal eksploatowane, dawniej jako kamień dekoracyjny, dzisiaj - dla potrzeb przemysłu metalurgicznego, cukrowniczego i innych.