Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3302000000009
Tytuł:
Wydawca: Książka i Wiedza
Źródło: Zwierzęta w moim domu
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_inf-por
Autorzy: Hanna Jurczak-Gucwińska,  
Data publikacji: 1975
Obcowanie na co dzień z poważnym zagrożeniem jest dla nich podniecające, stwarza namiastkę przygody, szansę popisania się odwagą przed znajomymi itp. Mimo popularności ptaszników trzymanych w terrariach ich opiekunowie nie zawsze zadają sobie trud dokładnego poznania, do jakiego gatunku należy ich pająk. Wśród nich jest jeden z najniebezpieczniejszych dużych ptaszników z Australii. Jego ukąszenia są bardzo bolesne, a jad działa na system nerwowy. W ciężkich przypadkach powoduje zgon człowieka.
Jedne gatunki ptaszników żyją w ziemnych jamkach, które same sobie wykopują , inne budują kryjówki z ziemi i szczątków roślin. Kryjówki te opuszczają na bardzo krótko i tylko po to, by upolować coś do zjedzenia. Niektóre ptaszniki zamykają swoją jamkę jakby wieczkiem. Nieznacznie tylko je uchylają i porywają zdobycz, która znajdzie się obok. Inne jedynie nocą opuszczają swe mieszkanie, dokładnie zamykając za sobą wieczko od zewnątrz. Po powrocie najpierw uważnie sprawdzają, czy wieczko jest nie naruszone, otwierają je i szybko znikają w swoim wygodnym mieszkaniu.
Ich naturalni wrogowie - osy amerykańskie - potrafią odnaleźć zamaskowane wieczkiem wejście i dostać się do środka. Pająkowi czasem udaje się jednak uniknąć ataku, ponieważ jego podziemna kryjówka ma dwa rozwidlone korytarze. Wejścia do nich są również zabezpieczone wieczkiem. Dzięki tak przemyślnej konstrukcji schronu pająkowi udaje się zmylić wroga. Kiedy napastnik szuka go za zamkniętymi drzwiami jednego korytarza, opuszcza zagrożoną kryjówkę drugim. Jeszcze inny gatunek ptasznika, mający ku