Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1204EL0000014
Tytuł: Drzewiej, to było pięknie . . .
Wydawca: Agencja "TiO"
Źródło: Lokalna
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_publ
Autorzy: Tomasz K. Żurawski,  
Data publikacji: 2002-01-11
tuż obok domu spadła bomba lotnicza. Po za niewielką dziurą w dachu nie wyrządziła ona większych szkód. Aby podziękować Bogu za ocalenie budynku, zaraz po wojnie właściciele wybudowali kapliczkę, która znajduje się przed domem. Obecnie w domu znajduje się centralne ogrzewanie. Podłączony jest wodociąg i kanalizacja. Działka na której się znajduje została zmniejszona do 1000m2, w wyniku podziału majątku. Wygląd budowli uległ zmianie poprzez zabudowanie werandy. Pozwoliło to zmniejszyć przeciągi.
Prawie na przeciwko znajduje się dom nr 35. Niestety nie udało mi się dotrzeć do dokładnej daty jego budowy, lecz z całą pewnością wybudowany został w dwudziestoleciu międzywojennym. Warto wiedzieć, że podczas II wojny światowej mieścił się w nim sklep, w którym wydawano towary na kartki. Po zakończeniu działań wojennych mieściła się tam siedziba NKWD. Budynek ma bardzo ciekawa architekturę. Na frontowej ścianie znajduje się weranda, która jest oparciem dla balkonu. Po obu stronach drzwi balkonowych znajdują się dwie facjaty. Budowla jest przykryta dachem mansardowym , czyli dwuspadowym, którego kąt został zwiększony na połowie długości, zwykle symetrycznie po obydwu stronach.
Kolejny stary dom znajduje się przy tej samej ulicy, pod numerem 14. Nie udało mi się dowiedzieć, w którym roku został wybudowany, lecz leżeli przyjmiemy, że w domu zlikwidowane zostały obie werandy oraz dwie mniejsze facjaty pojawia się podobieństwo do domu z pod numeru 46. Skoro więc architektura domów jest podobna, to daty ich budowy również mogą być podobne. Z informacji uzyskanych w Urzędzie Miejskim w Halinowie wiem, że oba domy są jednymi z pierwszych, które powstały na terenie miasta. B