Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000035
Tytuł:
Wydawca: CiS
Źródło: Przepis na człowieka
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Marcin Ryszkiewicz,  
Data publikacji: 1996
u przez to, co dzieje się z oceanami. Jak zobaczymy, będzie to miało decydujący wpływ na wydarzenia, które doprowadzą w trzeciorzędzie do ukształtowania się zupełnie nowego klimatu i które wpłyną także zasadniczo na naszą własną historię. Dlatego przyglądając się w dalszym ciągu raczej lądom niż oceanom nie będziemy tracić z pola widzenia tego, co działo się w oceanach - także, a może przede wszystkim, w ich największych głębinach. To tam decydować się będą losy naszej własnej lądowej historii.
Ewolucja oceanu zachodzi powoli. Towarzyszą jej stopniowe zmiany zarysów linii brzegowej , objętości basenów oceanicznych, składu wody morskiej. Ocean światowy, przy swej potężnej masie, buforuje wszystkie zbyt gwałtowne zmiany, a procesy geologiczne zachodzące przy jego brzegach i na dnie są tak powolne, że o żadnych gwałtownych zmianach nie powinno być mowy.
A jednak, jak dziś wiemy, katastrofy wynikać mogą nie tylko z przyczyn o charakterze gwałtownym. Gdy spada na Ziemię asteroid - wówczas towarzysząca mu katastrofa (jak ta, która miała położyć kres światowi dinozaurów) sama spowodowana jest przez czynnik o charakterze jak najbardziej katastrofalnym.