Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1204EL0000005
Tytuł: Ostatnie lata życia Józefa Piłsudskiego (3cz.)
Wydawca: GM. sp. z o.o.
Źródło: Co Tydzień Jaworzno
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Zofia Żak,  
Data publikacji: 2005-01-01
Piłsudski wrócił z Madery pogodny, odprężony. Od kwietnia 1931 roku przystąpił do aktywnej pracy w gabinecie belwederskim, zwoływał szereg spotkań, rewizytował osobiście ministrów i naczelników obozu rządzącego. Z notatek tych spotkań wynikało, że Piłsudski nie by zadowolony z działań rządu podczas jego nieobecności. Nieco pozytywniej ocenił sprawy polityki zagranicznej przez Ministrów Spraw Zagranicznych.
Mówił o swoich przemyśleniach w ciągu tych miesięcy, kiedy oderwał się od bieżącej pracy. W polityce wewnętrznej zasadniczo złą cechą dotychczasowych stosunków w Polsce było jego zdaniem to że dają one siłę wszystkim szujom , natomiast nie dają siły państwu i wyrzucają poza nawias tych wszystkich, którzy bezsennie spędzili noce z myślą o niepodległości lub dla niej pracowali. Ci ludzie znaleźli się w Polsce w mniejszości. W myśl demokratycznych zasad zostali pokonani przez wszystkich tych, którzy w tej pracy o niepodległość nie brali żadnego udziału. W wypowiedziach marszałka rysuje się stosunek do społeczeństwa skażonego i zdeprawowanego niewolą, mamionego przez partyjną demokrację, niezdolnego do zapewnienia Polsce siły. Jest to społeczeństwo, które nie dorosło do demokracji, czego najlepszym dowodem był postępujący upadek w okresie przedmajowym. Nieliczni są ci najwartościowsi, którzy godni są udźwignąć odpowiedzialność za losy państwa. Piłsudski nie uważał systemu demokratycznego za zły sam w sobie. Demokracja wymaga jednak gotowości do podporządkowania interesów jednostek i grup interesowi zbiorowości, czyli państwu. Gdy gotowości tej brak, demokracja niszczy państwo. W systemie dyktatorskim pozornie władzę sprawuje się łatwiej niż w systemie demokratycznym. Jednakże w dłuższym okresie czasu, przez brak kontroli społecznej, stwarza się lepsze warunki karierowiczom. W polityce zagranicznej marszałek uważa, że nasze pole działania jest na wschodzie, natomiast za bezsensowne wdawanie się Polski zbyt skwapliwie w stosunki zagraniczne, ponieważ tam nic innego nie może nas czekać, jak tylko włażenie zachodowi w tyłek. Nie wynikało wówczas, że był zaniepokojony sytuacją międzynarodową. Z istotnych fragmentów wypowiedzi Piłsudskiego można jeszcze zacytować: Zawsze w Polsce jest do wyboru: albo iść siłą, albo prawem. Komendant zawsze wybierał prawo a nawet wtenczas, kiedy robił maj, to starał się go jak najprędzej uprawnić. Jest bowiem przekonany, że siła nie wychowuje, tylko łamie. Natomiast wychowuje tylko prawna praca.
Przedstawiciele władzy i rządy RP w latach 30.: Prezydent RP Ignacy Mościcki od 1 VI 1926 30 IX 1939. Marszałek Sejmu RP Kazimierz Świtalski od r. 1930 1935, Stanisław Car 1935 1938, Walery Slawek 1938, Wacław Makowski 1938-1939.