Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_PolPr_DZb00037
Tytuł: Badania ratujące życie
Wydawca: "Polskapresse". Oddział "Prasa Śląska"
Źródło: Dziennik Zachodni
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: (BL),  
Data publikacji: 2001-03-05
wczesnego wykrywania nowotworów, a także leczenia stanów przednowotworowych, do których zalicza się, m.in. nadżerka. Stąd pomysł, aby i naszym pacjentkom dać szansę do przebadania się. Zainteresowanie akcją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Chętnych jest o wiele więcej, niż możemy jednorazowo przyjąć. Dlatego trzeba dokonywać wcześnie, telefonicznej rejestracji — powiedział nam dr Mieczysław Rajs, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu im. J. Śniadeckiego w Katowicach.
Podczas akcji pacjentki są poddawane badaniu cytologicznemu, wszechstronnemu ginekologicznemu , a także gruczołów piersiowych i ekosystemu pochwy. Całość trwa kilkanaście minut, a następnie w ciągu kilku dni panie mogą telefonicznie lub osobiście poznać wyniki.
— Jeżeli są w porządku i nic nie budzi naszych zastrzeżeń, wtedy od woli pacjentki zależy, czy chce się zgłosić po wynik, czy też nie. Natomiast, w momencie, kiedy badania wykazały niepokojące zmiany, wtedy wzywamy pacjentkę i informujemy ją osobiście o wynikach. Mówimy, co powinna zrobić, m.in. pójść do lekarza pierwszego kontaktu z tymi badaniami i poprosić o skierowanie do naszego lub innego szpitala lub specjalisty — dodaje dr Rajs.