Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IPIPAN_7121001210902
Tytuł: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 18.06.1997, 2 kadencja, 109 posiedzenie, 2 dzień
Wydawca: Wydawnictwo Sejmowe
Źródło: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_qmow
Autorzy: Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,  
Data publikacji: 1997
est szacunku i zasługuje na odpoczynek, mamusia natomiast, kobieta jest osobą, która właściwie nic nie robi, krząta się po domu. W stereotypie tym są jak gdyby dwie fałszywe przesłanki. Po pierwsze, praca to zarówno praca w domu, jak i praca zawodowa, więc należałoby tu stosować taką samą ocenę. Po drugie zaś nie jest tak w naszym społeczeństwie, i chyba nigdy nie będzie, niezależnie od jego rozwoju ekonomicznego, iż praca zawodowa jest tylko dla mężczyzn, a prowadzenie domu - tylko dla kobiet.
Art. 5 generalnie jest poświęcony równemu dostępowi do pracy zawodowej i w ust. 2 enumeruje się warunki tej równości. Pozwolę sobie je przytoczyć, ponieważ jest to katalog warunków niezbędnych, jeśli chcemy mówić o równości na rynku pracy: równość szans przy przyjęciu do pracy, jednakowe wynagrodzenie za pracę równej wartości, jednakowe warunki rozwiązywania stosunku pracy, równe szanse w zakresie podwyższania kwalifikacji zawodowych, jednakowe warunki awansu, praca w warunkach wolnych od molestowania seksualnego. Przy wolnym rynku pracy są to niezbędne zasady, którymi powinien i musi się kierować każdy pracodawca. Ma on oczywiście prawo wyboru pracownika, to prawda, ale na starcie ta szansa musi być dokładnie taka sama. O przyjęciu bądź nieprzyjęciu pracownika mogą decydować jego kwalifikacje i predyspozycje zawodowe. Nie może decydować jego płeć.
Rozwinięciem czy wzmocnieniem tego artykułu jest art. 6, który mówi, iż zakazane jest formułowanie oferty pracy w sposób, który stawia w uprzywilejowanej sytuacji kandydata jednej płci, określanie płci poszukiwanego pracownika lub używanie w ofercie sformułowań i wymogów wskazujących na preferowanie osób określonej płci, wymaganie przy rekrutacji pracowników informacji dotyczących stanu cywilnego, życia prywatnego, planów rodzinnych.