Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000015
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Źródło: Podręcznik odnowy psychosomatycznej
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Tadeusz Kasperczyk, Jan Fenczyn (red.),  
Data publikacji: 1996
i dydaktyce, handlu i reklamie, polityce i sporcie itd., uzyskiwać można spektakularne wyniki, przekraczające wielokrotnie naturalne możliwości organizmu. Techniki sugestywne (hipnoza, placebo) pozwalają na uzyskanie efektów leczniczych dzięki ludzkiej gotowości do współpracy, w tym przypadku do przyjęcia treści sugestii. Skutecznie działa terapeuta odbierany jako kompetentny, silny i świadomy celu autorytet, także obdarzony charyzmą, wspomaganą zresztą nowoczesnymi środkami masowego przekazu.
Środki sugestii wkomponowane w misterium i rytuały katolickiej mszy czy też seansu na ogromnym stadionie sportowym, w klimacie widowiska, są starannie dobrane do gustów i poglądów odbiorcy, a ostentacyjnie szorstkie zachowanie terapeuty, mające na celu utrzymanie "autorytetu", odwołuje się do wpojonej społeczeństwom przez dziesięciolecia totalitarnego reżimu, dyscypliny. Trafia jednak także do demokratycznych, lubiących porządek i karność spadkobierców systemu protestanckiej edukacji.
Typowy terapeuta manipuluje postawą, wyrazem twarzy, barwą głosu i intonacją – od dyrektywnej i chłodnej po ciepłą, osobistą, opiekuńczą, budzącą zaufanie, stosując świadomie metodę kontrastów. Nakazujący, nie znoszący sprzeciwu przekaz, łagodzony jest przez relaksujące tło muzyczne i spokojny kolor, np. błękit. Manipulacja nastrojem ma na celu utrzymanie optymalnego dla zamiarów seansu napięcia, a także regulację poziomu, nasilenia, rodzaju i kierunku wywoływanych u odbiorców emocji.