Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919921002
Tytuł: 50 metrów strachu
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Tatiana Geller,  
Data publikacji: 1992-10-02
Wysokość przyprawia o zawrót głowy, drżą ręce i kolana, serce wali jak młot. Stoisz na kołyszącej się od wiatru platformie. Wystarczy się przechylić i zaczynasz spadać głową w dół jak kamień. Jak to jest, gdy się skacze na linie z wysokości 50 metrów?
Skoki bungee to stosunkowo nowy rodzaj sportu, którego tradycja wywodzi się z Vanuatu - małego państwa na południowo-zachodnim Pacyfiku, tysiąc km na zachód od wysp Fidżi i około 400 km na północ od Nowej Kaledonii. Bunlap, tropikalna, górzysta wyspa należąca do Vanuatu, jest miejscem, gdzie od niepamiętnych czasów odbywają się skoki bungee.
Każdego roku w kwietniu lub maju młodzi chłopcy przygotowują się do rytuału inicjacji, który sami nazywają "nurkowaniem w ziemię" . Przez kilka tygodni budują 25-30-metrową drewnianą wieżę. Każdy sam wybiera sobie lianę, której jeden koniec przyczepia do szczytu budowli, a drugim obwiązuje sobie nogi w okolicach kostek. Najważniejsze jest dokładne odmierzenie długości liany, chodzi o to, by skoczek zatrzymał się kilka centymetrów nad ziemią lub tylko musnął ją głową. Dopiero po takiej próbie m