Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPANp0003600052
Tytuł: Anna Frank i Etty Hillesum
Wydawca: Stowarzyszenie "Midrasz"
Źródło: Midrasz nr 58
Kanał: #kanal_prasa_miesiecznik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Rachel Feldhay Brenner,  
Data publikacji:
iej świadoma tego, że pętla zaciska się jej na szyi, mogła siadać codziennie przy biurku w ciasnej przybudówce, by pisać i przerabiać dziennik? Jak Etty Hillesum mogła relacjonować w dzienniku i listach transporty z Westerborku do Auschwitz, wiedząc, że wkrótce sama znajdzie się w jednym z nich? Z pewnością warunki w oficynie czy w obozie przejściowym nie sprzyjały opowiadaniu o własnym życiu. Na pewno niezwykły niepokój i ciągły strach przeszkadzały w skupieniu, niezbędnym do snucia opowieści.
Kim były te pisarki? Historia ukrywania się, zdrady, wywiezienia do obozu i śmierci Anny Frank jest dobrze znana. Zredukowanie osoby młodej pisarki do uniwersalnego symbolu optymistycznego dziecka-ofiary wyjaśnia, dlaczego jej twórczości prawie nigdy nie brano poważnie. Spłycenie dziennika Frank przez wprowadzenie go do szkół, na scenę czy ekran było możliwe po części dlatego, że – choć pewnie zabrzmi to dziwnie – Frank nie pasowała do obrazu “typowej” żydowskiej ofiary Holokaustu. Jak podkreśla wielu znanych badaczy, Frank była zasymilowana i nie była syjonistką. Pisała po niderlandzku, bez śladu naleciałości hebrajskich czy jidyszyzmów .
Hillesum również zarzucano, że nie była wystarczająco żydowska. Urodzona w Holandii w 1914 roku, odebrała doskonałe wykształcenie na Uniwersytecie w Amsterdamie. W 1942 roku dobrowolnie pojechała do Westerborku. Od sierpnia 1942 roku do września 1943 roku mieszkała w Westerborku i pracowała w miejscowym szpitalu. 7 września 1943 roku znalazła się wraz z rodziną w transporcie. Zmarła w Auschwitz 30 listopada 1943 roku.