Dane tekstu dla wyniku: 3
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919990325
Tytuł: Co piąta europejska para bielików mieszka w Polsce
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Adam Wajrak; Teremiski W Puszczy Białowieskiej,  
Data publikacji: 1999-03-25
chczas sądzono, że jest ich około 15, dziś wiadomo, że można się spodziewać nawet 35. - Nie wiadomo, czy naprawdę mamy więcej tych orłów, czy też po prostu obecnie zostały dokładniej policzone - wyjaśnia Rodziewicz. - Za to na pewno przybyło, i to dwukrotnie od początku lat 80., rybołowów, których mamy około 70 par. Nie drgnęła za to liczba gniazd orlika grubodziobego, jednego z naszych najrzadszych ptaków drapieżnych. Niemal wszystkie mieszkają nad Biebrzą i jest ich tam nie więcej niż 20 par.
W całej Europie żyje góra 86 par orlików grubodziobych . Zdaniem specjalistów z Komitetu najbardziej pomogła bielikom oraz innym rzadkim ptakom drapieżnym, które są niezwykle płochliwe, strefowa ochrona gniazd. Polega ona na tym, że w promieniu 200 m od gniazda przez rok nie można prowadzić żadnych prac leśnych. Zakazany też jest wstęp, np. turystom. Od 1 lutego do 31 sierpnia, czyli w czasie wysiadywania i wychowu młodych, zakaz obejmuje strefę o promieniu 500 m. Od kilku lat dzięki finansowaniu z EkoFunduszu członkowie Komitetu kontrolują niemal wszystkie strefy wokół gniazd takich ptaków jak bielik i wyznaczają nowe.
Pomimo ochrony strefowej oraz ochrony gatunku sytuacja ptaków drapieżnych wciąż jednak nie jest wesoła. Według danych Komitetu rocznie ginie w Polsce ok. tysiąca ptaków drapieżnych, w tym kilkanaście rybołowów i ok. 30 bielików. Coraz częściej ptaki rozbijają się o linie energetyczne. Niedawno w okolicach Puszczy Kampinoskiej właśnie pod liniami elektrycznymi znaleziono martwą samicę bielika. Ptak miał około czterech lat i już za rok mógł założyć własne gniazdo.