Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1204EL0000014
Tytuł: Różne aspekty wigilijne
Wydawca: Agencja "TiO"
Źródło: Lokalna
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_publ
Autorzy: Jan Zalewski,  
Data publikacji: 2002-10-05
, według ogólnego znaczenia tego słowa, dzień poprzedzający jakieś święto, rzadziej wydarzenie. W świecie chrześcijańskim - wigilia poprzedzająca Boże Narodzenie – jest dniem czczonym jak samo Boże Narodzenie. Dzień narodzenia Chrystusa łączy się z powiększeniem rodziny, dlatego dzień ten jest świętem rodzinnym. Dlatego każdy człowiek stara się go spędzić w gronie rodzinnym, a ci, co go muszą spędzać w inny sposób, czują się osamotnieni, ale przynajmniej myślami chcą być z bliskimi im osobami.
Jedną z okoliczności, zmuszających ludzi do spędzania dnia wigilijnego poza domem rodzinnym są aresztowania, więzienia, wszelkiego rodzaju deportacje i obozy. W Polsce po 1939 roku tysiące rodaków spędzało dni wigilijne i świąteczne daleko od rodzin. Znam ten ból, bo będąc blisko 3 lata w łagrach uralskich - przyszło mi dwie wigilie spędzić w łagrach. Były to lata 1945 i 1946.
W październiku 1945 roku w łagrze prac leśnych Borowlanka zachorowałem na obustronne zapalenie płuc i wkrótce utraciłem przytomność. W tym stanie przewieziono mnie do większego szpitala obozowego w Stupinie. Po dwóch tygodniach - dzięki silnemu organizmowi i troskliwej opiece Polaka, dr Konrada Orzechowskiego - szczęśliwie przetrwałem tę chorobę. W tych czasach, gdy nie było penicyliny, ta choroba w 60% kończyła się śmiercią.