Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3102000000042
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Historia powszechna 1871-1918
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Janusz Pajewski,  
Data publikacji: 1967
ach i poselstwach licznie zasiadali potomkowie starych rodów szlacheckich. Zachowali również znaczenie i wpływy na wsi wśród ludności chłopskiej. Trwało to przecież niedługo. Położyło temu kres ugruntowanie republikańskiej formy rządu. Odtąd przedstawiciele tej warstwy ograniczą się do działalności gospodarczej przeważnie w dziedzinie rolnictwa (w organizacjach rolniczych brać będą często udział kierowniczy), do pracy w dyplomacji, wojsku i marynarce i to najczęściej na stanowiskach kluczowych.
Wielka burżuazja trzymała rękę na pulsie życia gospodarczego kraju i decydowała o kierunku jego biegu. Skutkiem tego i wpływ jej na rozwój stosunków politycznych był olbrzymi. Niekiedy przedstawiciele tej warstwy osobiście rzucali się w wir życia politycznego i obejmowali naczelne stanowiska, jak np. bankier i przemysłowiec Jean Casimir-Périer, minister, przewodniczący Izby i wreszcie w latach 1894­1895 przez krótki czas prezydent republiki.
Doskonałą charakterystykę klas panujących w III Republice zawiera mowa, którą 18 stycznia 1877 r. wygłosił w Aix Gambetta, dążący wówczas na czele "nowych warstw" do władzy: "Konserwatystą jest ten, kto chce społeczeństwa bez przywilejów, takiego, jakie powstało na gruncie Kodeksu Cywilnego; konserwatystą jest ten, kto chce wolności sumienia, takiej, jaka wynika z Deklaracji Praw Człowieka". Zwracając się wprost do wielkiej burżuazji wołał: "Panowie możecie w tej republice odegrać rolę olbrzymi