Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900000133
Tytuł: SYSTEM OSŁONY HYDROLOGICZNEJ ODDZIAŁU IMGW W KRAKOWIE — STAN OBECNY I PERSPEKTYWY
Wydawca:
Źródło: Gazeta Obserwatora IMGW nr 5-6
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_publ
Autorzy: Henryk Słota,  
Data publikacji: 1987
Stan ilościowy sieci obserwacji hydrologicznych od kilku lat jest ustabilizowany i odpowiada potrzebom osłony w skali makro. W najbliższych latach tylko w ramach osłony hydrologicznej budowanych zbiorników retencyjnych przewiduje się uruchomienie nowych posterunków wodowskazowych (z limnigrafami) oraz opadowych (z pluwiografami).
Stan jakościowy sieci obserwacyjnej został oceniony przez tegoroczną inspekcję jako dobry. Sprostanie jednak rozsądnym z roku na rok wymaganiom instytucji wykorzystujących rezultaty naszej pracy, przy zwiększającej się zawodności tradycyjnych sposobów pozyskiwania oraz przetwarzania danych hydrologicznych i meteorologicznych, wymagało podjęcia prac modernizacyjnych zmierzających do zautomatyzowania procesu rejestracji, transmisji, przetwarzania i udostępnienia tych danych oraz opracowywania prognoz hydrologicznych. W pierwszej kolejności zrealizowano System Hydrologii Operacyjnej (SHO), który zautomatyzował rutynowe prace Pracowni Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, szczególnie w zakresie gromadzenia, zbierania i wstępnej obróbki przekazywanych teleksem przez stacje terenowe informacji, pochodzących m.in. z sygnalizujących posterunków wodowskazowych i opadowych. (s.9) Dane te odbiera mikrokomputer, rejestrując je równocześnie na dysku elastycznym , dzięki czemu mogą one być wykorzystywane bezpośrednio przez prognostyczne modele hydrologiczne. Kolejnym zamierzeniem modernizacyjnym jest automatyczna obserwacja zjawisk hydrologicznych oraz transmisja przekształconego sygnału pomiarowego do stacji zbiorczej. Planuje się uruchomienie w r. 1988 pilotowego Automatycznego Systemu Telemetrycznego (AST) w dorzeczu Raby, będącego poligonem doświadczalnym dla przewidzianego do realizacji w najbliższych latach w dorzeczu górnej Wisły zautomatyzowanego systemu pomiaru oraz transmisji drogą radiową danych hydrologicznych (w pierwszej kolejności stanów wód oraz wielkości opadów).
Rozpoczęto również prace zmierzające do skomputeryzowania rutynowych czynności obserwatorów na stacjach meteorologicznych. Pilotowymi w tym zakresie są stacje hydrologiczno–meteorologiczne w Krośnie i Lesku, gdzie testuje się programy ułatwiające prace obserwatorów oraz opracowuje koncepcje współdziałania systemów AST, SHO oraz eksploatowanego od paru lat w Oddziale Systemu Hydrologii Historycznej (SHH).