Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00002608166
Tytuł: W drodze na dno
Wydawca: Polityka - Spółdzielnia Pracy
Źródło: Polityka nr 2354
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Igor T. Miecik,  
Data publikacji: 2002-06-15
W Studzieńcu nie ma nic za darmo. - Jak chcę, żeby pracowali, muszę im zapłacić - mówi dyrektor Zakrzewski. - Nie może być lipy. Każdy z nich przelicza sobie przepracowane godziny na to, ile zarobi. Pieniądze wpływają na ich osobiste konta, jedyne ograniczenie - nie mogą podjąć więcej niż 15 zł tygodniowo, bo gdyby mogli, toby wydali wszystko, a tak dostają zaoszczędzoną sumę na przepustki i urlopy. Teraz produkują meble. Studzieniec podpisał wart 220 tys. kontrakt z sądem w Płocku.
Wychowawcy pracują z chłopakami indywidualnie, próbują zerwać z wpojonym im przez lata w najprzeróżniejszych zakładach wychowaniem instytucjonalnym. Kamil musiał załatwić sobie dokumenty, PESEL, NIP. Co ich obchodzi NIP? Oni znają tylko rytm: pobudka, śniadanie, szkoła, warsztat, fajrant. W ośrodku chodzą jak szwajcarski zegarek , a na zewnątrz wracają do tego samego środowiska, z którego przed laty usiłowano ich wyrwać. Bo i dokąd mają pójść? I w kilka tygodni bez pracy, bez pieniędzy, bez domu, staczają się na dno.
Kamil, który dostał mieszkanie, to wyjątek jeden na sto. Inni stają przed bramą i okazuje się, że nikt i nic na nich nie czeka.