Dane tekstu dla wyniku: 4
Identyfikator tekstu: PWN_1202900003286
Tytuł: XIII Muzykowanie na Duchową nutę
Wydawca:
Źródło: Tygodnik Podhalański nr 4
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Wacław Sajdak,  
Data publikacji: 1997
W kalendarzu imprez Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnym Dunajcu stałe miejsce zajmuje "Muzykowanie na Duchową nutę". Co roku w styczniu, w rocznicę urodzin Andrzeja Knapczyka-Ducha, muzykanci i śpiewacy góralscy dzielą się bogactwem dokonań twórczych tego wielkiego muzyka i twórcy.
Podobnie jak w latach ubiegłych imprezę przygotował i prowadził Józef Zatłoka, dyrektor GOK-u w Czarnym Dunajcu. Zmieniło się jednak miejsce przeglądu. Ze względu na przedłużający się remont sali widowiskowej w Czarnym Dunajcu, gościny "Muzykowaniu" udzielili strażacy z Cichego Górnego. W remizie OSP Ciche Górne w sobotę i w niedzielę, 25 i 26 stycznia, odbywały się prezentacje solistów i zespołów śpiewaczych, instrumentalistów-solistów i muzyk góralskich. Duża liczba uczestników przeglądu sprawiła, że przesłuchania trwały dwa dni. W sobotę występowały dzieci i młodzież, niedzielę zarezerwowano dla dorosłych wykonawców. Wtedy też ogłoszono wyniki przeglądu. Komisji Artystycznej przewodniczyła Aleksandra Bogucka, wspomagana przez Czesławę Knapczyk-Duch - wnuczkę patrona imprezy oraz Jana Wilkusa. Komisja oceniała nie tylko wierność oryginalnym nutom i tekstom Duchowym, ale także sposób prezentacji tradycyjnej muzyki góralskiej, starych strojów i instrumentów. A było w Cichem kogo i co oceniać!
W sobotę swoje umiejętności muzyczne i śpiewacze przedstawiły dzieci i młodzież. Komisja wysłuchała łącznie 48 prezentacji, w tym dziecięce: 4 muzyki, 10 prymistów-skrzypków, 12 zespołów śpiewaczych i 5 solistów śpiewaków oraz młodzieżowe: 7 muzyk, 7 prymistów, 2 zespoły śpiewacze i 1 solistkę - śpiewaczkę. Poziom wykonań był bardzo różny. Cieszy jednak fakt, że "Duchowe nucicki" są tak popularne wśród najmłodszych. Duża liczba występów skłania jednak organizatorów do rozważenia możliwości wpro