Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_PolPr_GPoz01478
Tytuł: Tu powinny być grzyby
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Wielkopolski
Źródło: Gazeta Poznańska
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: CZGP,  
Data publikacji: 2006-08-26
prasie wydaje się, że grzyby te są mylone praktycznie ze wszystkim, z wyjątkiem grzybów rurkowych – choć przy odrobinie wiedzy i właściwym zbieraniu grzybów łatwo wykluczyć pomyłkę. Do zatrucia wystarczy niewielka ilość tego grzyba. Po zjedzeniu go, w przeciągu kilku dni lub tygodni, następuje uszkodzenie wątroby, co może doprowadzić do śmierci. Takie gatunki jak muchomor jadowity (Amanita virosa) i piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta) również zawierają toksyny o podobnym działaniu.
n Inną grupą grzybów, o której się zwykle wspomina jako o istotnym zagrożeniu, są grzyby z dużą zawartością muskaryny . Toksyna ta prowadzi do niewydolności płuc lub serca i w konsekwencji nawet do zgonu. Do tej grupy należy np. dość częsta lejkówka liściowa (Clitocybe phyllophila) i występujący wiosną duży strzępiak ceglasty (Inocybe patouillardii).
Grzyby są bardzo liczną grupą organizmów i w procesie ewolucji „nauczyły się” produkcji najróżniejszych związków chemicznych. Wśród nich sporo jest toksycznych dla ludzi. Z wielu tysięcy gatunków dużych grzybów, jedynie o niewielkiej części wiemy na pewno, że jest trująca.