Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_0102000000002
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Znane i nieznane : rezydencje, ludzie, wydarzenia
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Maria Irena Kwiatkowska, Marek Kwiatkowski, Krzysztof Wesołowski,  
Data publikacji: 2001
Gwoli ścisłości musimy jeszcze dodać, że zarówno fontanna z delfinami - usytuowana przed południową elewacją pałacu, jak i chińska altana oraz żeliwne latarnie to elementy, którymi wzbogacono ogród podczas ostatniej renowacji. Również droga dojazdowa do pałacu i jego ogrodu na wyspie jest dziś zupełnie inna jak niegdyś.
Odremontowany i urządzony pałac służył - jak się wcześniej rzekło - rządowi PRL w celach reprezentacyjnych. Ale niezbyt długo. Kończyła się bowiem era prosperity Polski Ludowej. Wzrastające trudności gospodarcze wywoływały niezadowolenie społeczeństwa, objawiane falą strajków i rozwijaniem opozycyjnej działalności podziemnej . Sytuacja polityczna zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz kraju stawała się coraz groźniejsza.
Nastał grudzień 1981 roku. W kraju ogłoszono stan wojenny, poprzedzony aresztowaniem przywódców i działaczy "Solidarności". I znowu pałac w Otwocku Wielkim został wciągnięty w orbitę historii kraju. Umieszczono w nim bowiem, jako w miejscu "odosobnionym", aresztowanego przywódcę robotniczej "Solidarności" - Lecha Wałęsę, późniejszego prezydenta odrodzonej III Rzeczypospolitej.