Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_PolPr_DZa00874
Tytuł: Niebezpieczne związki
Wydawca: "Polskapresse". Oddział "Prasa Śląska"
Źródło: Dziennik Zachodni
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: MARIOLA MARKLOWSKA,  
Data publikacji: 2004-01-17
Zdaniem doc. Mirosława Jarosza i prof. Jana Dzieniszewskiego z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, autorów książki „Interakcje pomiędzy lekami a żywnością”, na niekorzystne oddziaływanie na siebie różnych leków narażeni są przede wszystkim pacjenci leczeni z powodu kilku schorzeń. Takie osoby powinny poinformować lekarza o farmaceutykach przepisanych przez innych specjalistów. Muszą też uważnie czytać ulotki, dołączane do lekarstw. W razie wątpliwości mogą skorzystać z porady farmaceuty.
Nie należy przyjmować antybiotyków z preparatami żelaza, wapnia i magnezu oraz mleczkami stosowanymi w leczeniu nadkwaśności. Preparaty te obniżają skuteczność działania antybiotyków. Niekorzystne jest również łączenie antybiotyków z lekami przeciwuczuleniowymi , bo może spowodować groźne zaburzenia rytmu serca. Podobne problemy mogą się pojawić w wyniku jednoczesnego stosowania leków antyhistaminowych i preparatów przeciwgrzybiczych. Zażywanie leków nasercowych z preparatami stosowanymi w leczeniu choroby wrzodowej może natomiast doprowadzić do gwałtownego spadku ciśnienia krwi, problemów z oddychaniem i zwolnienia akcji serca.
Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia przestrzegają również przed niekorzystnymi interakcjami zachodzącymi między lekami i żywnością. Badania naukowe dowiodły, że leki przeciwpadaczkowe, niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, część leków antykoncepcyjnych, preparaty estrogenowe stosowane w hormonalnej terapii zastępczej, kortykosteroidy oraz niektóre preparaty obniżające poziom cholesterolu mogą zmniejszać wchłanianie witaminy B6 i kwasu foliowego, zwiększając jednocz