Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919930317
Tytuł: Czy Anglik może być Czechem?
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Maciej Piotr Prus,  
Data publikacji: 1993-03-17
Może zresztą nie do końca decyduje tu sama porcelana. Melancholijna, tajemnicza Praga, gdzie "nadprzyrodzone zjawiska są zawsze możliwe" jest jedynym miejscem gdzie Utz potrafi żyć.
Po jego śmierci zbiory porcelany nie trafiają do muzeum. Potrafił oszukać wszystkich. Może jego życie nie było życiem zbzikowanego kolekcjonera, tylko rozpustnego, starzejącego się erotomana. Może wyjeżdżając do Vichy na kuracje współpracował z czeskim wywiadem, a może był bohaterem, bo "prawdziwymi bohaterami tej ponurej krainy są jednak ci, którzy nie pisną słowa przeciw rządowi lub partii, ale pieczołowicie przechowują w sobie kanony zachodniej cywilizacji" .
Naprawdę trudno uwierzyć, że autor tej książki nie jest Czechem. Utz to typowy bohater czeskiej literatury. Jest w stanie tolerować każdą ideologię, pod warunkiem, że ideologia ta niczego od niego nie wymaga. Pozorne uginanie się przed silniejszym przeciwnikiem nie zawsze świadczy o słabości. Terror, akty przemocy są zjawiskami przejściowymi i tak też należy je traktować. Życie jest gdzie indziej.