Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p_ak10300041
Tytuł: Najgłębsza tajemnica tajemnicy
Wydawca: Instytut Wydawniczy "Świadectwo"
Źródło: Akant
Kanał: #kanal_prasa_miesiecznik
Typ: #typ_lit
Autorzy: Liliana Zubińska,  
Data publikacji: 2010-02
„(…) najwyższa cnota rodzi się na dnie najgłębszej otchłani; najwspanialsze piękno zdaje się tak odrażające, że rani oczy; najbogatszy człowiek to ten, który zdaje się nie mieć niczego, a nawet największa moc wydaje się niewielka, słaba; niezachwiana mądrość Tao, wydaje się nietrwała, zmienna niczym chorągiew na wietrze; przestrzeń doskonała nie posiada granic; naczynie doskonałe jest wyrabiane bardzo powoli; dźwięk doskonały jest ledwie słyszalny”. (rozdział 41 – Jednakowość i różnorodność)
Czy warto trudzić się, aby poznać zawiłe często sprzecznie brzmiące myśli żyjącego przed wiekami filozofa? Warto, z wielu powodów, bowiem poznawanie innych tradycji, które gdzieś u swoich korzeni zdają się być znajome, także ze względu na niosące sobą refleksje, wywołuje zbawienny w naszych czasach namysł, wyciszenie i zwolnienie tempa nie tylko życia, ale najpierw samych myśli.
Jak pisałam wcześniej rola tłumacza dzieła rangi Tao Te Ching jest dla treści tekstu decydująca i nie jest z kolei moją rolą ocena jego poprawności, z całą pewnością miarą jakości tłumaczenia będą odczucia czytelnika, także jego potrzeba wracania do książki, by zagłębiać się w Tao, Tao Te Ching.