Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000091
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Ekoturystyka: wyzwania i nadzieje
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Dominika Zaręba,  
Data publikacji: 2000
ry naukowej i publicystycznej, która mogła pomóc w usystematyzowaniu i wzbogaceniu zdobytej na żywo wiedzy praktycznej. Zmuszona byłam szukać publikacji obcojęzycznych, bowiem na polskim rynku wydawniczym ukazało się niewiele pozycji poświęconych problematyce turystyki i ekologii. Najciekawsze z nich okazały się lektury amerykańskie, opowiadające o próbach ocalenia wilgotnych lasów równikowych w Ameryce Środkowej i Południowej przez organizacje pozarządowe oraz turystów ze Stanów Zjednoczonych.
W książce próbuję znaleźć odpowiedzi na zasadnicze pytania dotyczące ekoturystyki. Co przyczyniło się do ogólnoświatowego zainteresowania problematyką turystyki i ekologii? Jakie jest miejsce ekoturystyki w dyskusji nad potrzebą ochrony środowiska przyrodniczego? Czym jest ona w praktyce i teorii? Czy może być sposobem na uratowanie ostatnich na świecie ostoi pierwotnej przyrody i rdzennej kultury? Jakie korzyści niesie społecznościom lokalnym i jaką rolę w jej rozwoju odgrywa polityka państwa i samorządów, działalność organizacji społecznych i przedstawicieli biznesu turystycznego, w tym szczególnie działalność marketingowa? Ekoturystyka jest zjawiskiem interdyscyplinarnym , dlatego publikacja, którą Szanowni Czytelnicy trzymają w swoich rękach, jest pozycją korzystającą z dorobku różnych dziedzin nauki. Do prawidłowego rozwoju ekoturystyki są potrzebne wiedza i praktyka z wielu, czasem wydawałoby się skrajnych, gałęzi nauki, takich jak: turystyka zrównoważona, ekonomia, marketing społeczny, ekologia, biologia, socjologia, etnologia. Nie sposób wyjaśnić całościowej koncepcji ekoturystyki bez próby spojrzenia na nią z perspektywy różnych nauk i specjalności. Dzisiaj nie można już mówić o ochronie przyrody, pomijając wątki ekonomiczne i społeczne. Niemożliwe jest też dyskutowanie o roli ekoturystyki bez zbadania przez biologa czy antropologa jej potencjalnego wpływu na przyrodę i kulturę.
Wybierając popularnonaukową formę publikacji, miałam nadzieję dotrzeć do jak najszerszego grona Czytelników, zarówno osób zajmujących się naukowo zagadnieniami turystyki, praktyków z branży turystycznej, mieszkańców atrakcyjnych terenów, którzy pragną uczestniczyć w ekoturystyce, jak i samych turystów. Nie jest zadaniem niniejszej publikacji rozwiązanie wszystkich pojawiających się dylematów i niepokojów. Mam głęboką nadzieję, że pod wpływem tej lektury Szanowni Czytelnicy będą skłonni do refle