Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900001042
Tytuł: Dobrze wiedzieć niekoniecznie stosować
Wydawca:
Źródło: Kwiaty nr 2
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_publ
Autorzy: Gabriel Łabanowski,  
Data publikacji: 1988
ników ukrytych jest w szczelinach, dlatego najłatwiej je zniszczyć preparatami chemicznymi. W tym celu rośliny należy opryskać 2-3-krotnie w odstępie 10 dni jednym z preparatów pyretroidowych np. Ambusz 25 EC (w stężeniu 0,0596 - 0,5 cm 3 preparatu na 1 litr wody), Decis 2,5 EC (0,05%). Ripcord 10 EC (0,05%). Zabiegi wykonuje się poza pomieszczeniem mieszkalnym, w temperaturze pomiędzy 15 a 18, dodając do roztworu preparatu parę kropel detergentu lub zwilżacza np. Sandovit koncentrat (0,01 %).
W pomieszczeniach ciepłych i suchych groźnym szkodnikiem palm jest przędziorek chmielowiec . Jest to roztocz, długości około 0,5 mm, żółtozielony z dwiema ciemnymi plamami po bokach ciała. Przędziorek żeruje na dolnej stronie liści, najczęściej pod delikatną pajęczyną, opróżniając zawartość komórek. Duże ilości szkodnika i intensywne ich żerowanie sprawia, że liście stają się początkowo marmurkowate , później żółto-szare i zasychają. Poza żywymi osobnikami przędziorków od spodu liści można zauważyć liczne białe wylinki, a także drobne, okrągłe, biało-zielonkawe punkciki - jaja szkodnika.
Szkodliwość przędziorków w mieszkaniach można znacznie ograniczyć przez częste zraszanie palm wodą. Zabieg ten podnosi wilgotność powietrza, która nie sprzyja szybkiemu rozwojowi szkodnika. W miarę skuteczne jest również częste zmywanie liści wodą z dodatkiem denaturatu. Przy silnym opanowaniu roślin przez przędziorki do ich zniszczenia należy zastosować preparat chemiczny. Dobre efekty daje preparat Torque 50 WP w stężeniu 0.0596 lub Mitac 20 EC w stężeniu 0,2%. Preparatami tymi rośliny należy