Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_2002000000100
Tytuł:
Wydawca: PIW
Źródło: Urząd
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_lit
Autorzy: Tadeusz Breza,  
Data publikacji: 1960
- Najmniejszego! Moja analiza sytuacji była słuszna. Zwłaszcza wyjściowej, tak jak się ona przedstawiała bezpośrednio po twoim przyjeździe.
Zwykle wesoły, żartobliwy , serdeczny ze mną nawet do przesady, Campilli był dzisiaj wyraźnie nieswój. Nerwowy, sztywny. Siedzieliśmy u niego w kancelarii, on o krok od szafki z alkoholami, do której nie sięgał swoim zwyczajem. Myślałem, że po prostu, obdarzony naturą tak uczynną i ugrzecznioną, czuje się głupio, że mi wymawia gościnę, i z tego powodu uważa za taktowniejsze trzymać na wodzy wszystkie swoje uśmiechy i uprzejmości, bojąc się, by w tej sytuacji nie zabrzmiały fałszywie. Ale w pewnej chwili zrozumiałem, że czuje się ze mną skrępowany z jeszcze innych powodów. Zapewnił mnie przy analizie naszej sytuacji wyjściowej - jak ją nazwał - że monsignore da znać o sobie w najbliższych dniach, a tymczasem to się odwleka. Więc głupio Campillemu. Tak pomyślałem.
- Może uważa pan za stosowne - zaproponowałem bym zaszedł da monsignora Rigaud przypomnieć mu o sobie. - Nie! To bezcelowe.