Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919941005
Tytuł: Globalni wieśniacy
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Z Ryszardem KapuŚcińskim Rozmawia Weronika Kostyrko,  
Data publikacji: 1994-10-05
- Media, zmonopolizowane przez Zachód, utrzymują dychotomiczny podział świata na kraje rozwinięte i nierozwinięte, kraje z dawną tradycją demokratyczną i bez tej tradycji. Wszystko, co nie jest światem zachodnim, zachodnia mentalność widzi jako rodzaj zagrożenia. Nie ma tu pozytywnej filozofii, nastawienia na współpracę, komunikację. Zamiast postawy partnerstwa jest postawa kontroli, ostrzegania przed niebezpieczeństwami: mafią, przyrostem ludności, głodem, wojnami domowymi, migracją.
Przed pierwszą wojną światową Europa była jednością. Najlepszym kluczem dla zrozumienia tego jest dla mnie książka "Kalendarium życia i twórczości Henryka Sienkiewicza" , wydana dawno temu przez PIW. Sienkiewicz lubił jeździć, a ponieważ był słabego zdrowia, bywał w różnych uzdrowiskach. Miał zwyczaj pisania w drodze, podróż go inspirowała. Na przełomie XIX i XX wieku Sienkiewicz podróżuje między Odessą a Ostendą, telegrafuje do Warszawy, do którego banku mają przysłać mu pieniądze - on mentalnie nie odróżnia Florencji od Petersburga. Europa jest dla niego jednym miejscem.
Wydawałoby się, że gdy upada narzucony w części Europy komunizm, automatycznie wraca jedność. Niestety tak nie jest. Mentalnie, kulturowo ciągle nie jesteśmy partnerami. Jesteśmy Europejczykami drugiej kategorii.