Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3302000000024
Tytuł:
Wydawca: Książka i Wiedza
Źródło: Makrobiotyka w polskiej kuchni czyli Powrót do dawnego naturalnego sposobu odżywiania
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_inf-por
Autorzy: Stanisława Olko,  
Data publikacji: 1993
Przygotowane warzywa łączymy, solimy i zagęszczamy mąką. Z dodatkiem surówki i kaszy tak przygotowana cukinia może stanowić podstawowe danie obiadowe. Na dno garnka dajemy olej, następnie pokrojoną w krążki cebulę, kabaczek pokrojony w kostkę i zielony groszek. Wszystko solimy do smaku i gotujemy sposobem "nitsuke"25—30 minut. Wraz z kaszą tak przygotowany kabaczek może stanowić podstawowe danie obiadowe.
Kabaczek obrany ze skórki w połowie przekrawamy w poprzek i łyżką wydrążamy środek. Następnie przygotowujemy farsz z kaszy, dodajemy soczewicę gotowaną i cebulę zjanginizowaną na oleju. Kasza powinna być rozgotowana, jeżeli jest zbyt sypka , dodajemy 3 łyżki wywaru z warzyw. Następnie dodajemy 1—2 łyżki mąki, aby masa była spoista. Wszystko solimy do smaku i mieszamy. Farszem nadziewamy połówki wydrążonego kabaczka, następnie łączymy je i owijamy folią aluminiową. Kabaczek wkładamy do naczynia żaroodpornego, podlewamy 3—4 łyżkami wody i pieczemy w piekarniku około 45 minut. Nadziewany kabaczek stanowi bardzo dekoracyjny element posiłku. Podajemy pokrojony w plastry.
Posiłek powinien być dodatkowo urozmaicony kaszą innego gatunku niż gryczana oraz surówką. Rzodkiew gotujemy w wodzie w całości i po ugotowaniu dodajemy do innych gotowanych warzyw. Woda z gotowania nie nadaje się do wykorzystania z uwagi na gorzki smak.