Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900000086
Tytuł: notatki na marginesach "TAK I NIE"
Wydawca:
Źródło: Literatura nr 2
Kanał: #kanal_prasa_miesiecznik
Typ: #typ_publ
Autorzy: SKRYBA,  
Data publikacji: 1984
Ten wielki problem mogę poruszyć tylko w kilku aspektach i tylko ułamkowo. Chodzi mi o to, by w ten sposób dać odczuć pierwotną wiarę filozoficzną.
Religia w odróżnieniu od filozofii charakteryzuje się takimi oto cechami: Religia zna kult, jest związana ze swoistą, wyrastającą z kultu wspólnotą ludzi i nie daje się oddzielić od mitu. Do religii należy zawsze realny stosunek człowieka do transcendencji w postaci obecnego w świecie sacrum jako czegoś oddzielonego od profanum, od tego, co sacrum nie jest. Gdzie brak sacrum albo gdzie je odrzucono, zanika swoistość religii. Odkąd sięga historyczna pamięć, niemal cała ludzkość żyje religijnie - tego dowodu prawdy i wagi religii nie wolno ignorować.
Filozofia natomiast jako taka kultu nie zna, nie zna wspólnoty kierowanej przez kapłanów ani zaczerpniętej z zaświatowego bytu świętości w tym świecie. To, co religia gdzieś umiejscawia, dla filozofii może być obecne wszędzie i o każdej porze. Filozofię tworzy jednostka w swobodnych, nie obciążonych socjologicznymi realiami stosunkach, bez gwarancji wspólnoty. Filozofia pozbawiona jest rytuałów i pierwotnie żywych mitów. Jakkolwiek przynależy do człowieka jako takiego, pozostaje sprawą poszczeg