Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_6203EL0000002
Tytuł: Nienawiść - najczystsze z uczuć
Wydawca: www.onet.pl
Źródło: Blog "Zasuwaniec"
Kanał: #kanal_internet
Typ: #typ_net_interakt
Autorzy: Drwalisty,  
Data publikacji: 2008-01-30
Nienawiść jest tym samym co zero bezwzględne w skali Kelwina. Chociaż jest powszechnie uznana za atrybut zła, jej czystość w formie obsesyjnej osiąga doskonałość. Żadne inne uczucie nie zbliża się intensywnością i jednorodnością do nienawiści. Na pewno nie są w stanie osiągnąć tego poziomu uczucia pozytywne. Nawet ukochane dziecko potrafi wywołać irytację, gniew czy złość.
Prawdziwie znienawidzony wróg, każdym swoim działaniem pogłębia nieprzychylność przeciwnika. Nawet należny niekiedy szacunek, nienawidzący przekuwa w zawiść i złość, dopingujące go do zwiększenia wysiłku - ale nie ma co liczyć na pokój. Czysta nienawiść nie da się obłaskawić, nie gaśnie. W swej podstępnej formie przybierze postać trudnej przyjaźni, kontrolowanego zaufania, życzliwej obojętności. U znienawidzonego może powstać poczucie bezpieczeństwa, normalności. Nienawistnik po prostu czeka. Jego celem jest zniszczenie, połączone z żądzą upokorzenia wroga, dokonania najwyższego aktu pogardy.
Nienawiść jest najbardziej logiczna i najbardziej spójna. Śmierć jest dla nienawiści pożywką, dla innych uczuć znienawidzoną i desperacką ostatecznością. Dla miłości śmierć jest klęską, na którą królowa uczuć spogląda okiem banshee. Nienawiść i podłość idą w parze, wpatrzone w siebie i zafascynowane bezinteresownym złem. Miłość zaprasza podłość do złotej karety i brukuje krwią jednostkowe szczęście. Można nienawidzić z miłości, ale trudno kochać z nienawiści. Nienawiść Cię nie rozczaruje, nie z