Dane tekstu dla wyniku: 3
Identyfikator tekstu: PWN_3302000000025
Tytuł:
Wydawca: Muza Sport i Turystyka
Źródło: Zakopane i Tatry: przewodnik
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_inf-por
Autorzy: Maciej Pinkwart,  
Data publikacji: 1995
W ostatnich latach nominalnie wzrosła w Zakopanem liczba hoteli, choć wzrost ten bierze się głównie z nadawania nazwy „hotel’’ niektórym pensjonatom. Nadal są w Zakopanem dwa hotele orbisowskie, dwa sportowe i jeden spółdzielni „Gromada’’ oraz kilka nowych, urządzonych w adaptowanych na potrzeby hotelowe budynkach mieszkalnych czy domach wypoczynkowych. Działa w Zakopanem kilkanaście biur turystycznych, z których większość dysponuje kilkoma pensjonatami i sporą liczba kwater prywatnych.
Wycieczki szkolne często zatrzymują się w schronisku młodzieżowym. Grupy wycieczkowe chętnie korzystają także z Domu Turysty PTTK, oferującego noclegi zarówno w pomieszczeniach hotelowych, niekiedy o wysokim standardzie, jak i w tańszych salach zbiorowych. Jeśli chodzi o zakwaterowanie w schroniskach tatrzańskich – należy zadbać o nie wcześniej poprzez pisemną rezerwację, choć, jak wiadomo, mają one obowiązek zatrzymywania pewnej liczby miejsc dla turystów schodzących z gór wieczorem i uprzednio nie zapowiedzianych.
Na dworcach PKP i PKS przyjeżdżających gości zwykle zaczepiają pośrednicy mieszkaniowi, oferujący pokoje do wynajęcia – jednak najczęściej standard tego typu mieszkań jest niewysoki. W sytuacji bez wyjścia jest to, oczywiście, jakieś rozwiązanie. Ale lepiej jest skorzystać z usług któregoś z biur turystycznych, mających także swoje agendy w pobliżu dworca. Można też wyszukiwać kwatery według ofert, wywieszonych w oknach prywatnych will. Najlepiej jednak dokonać wcześniejszych rezerwacji, choćby