Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1102000000033
Tytuł:
Wydawca: Znak
Źródło: W krainie schorowanej wyobraźni
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_publ
Autorzy: Tischner Józef,  
Data publikacji: 1998
Jakie jest miejsce Kościoła w państwie ideału etycznego? Oczywiście, zachowana zostaje autonomia władz. Niemniej łączący je pomost istnieje. Jest nim etyka. Kościół jako autorytet moralny udziela władzy państwowej ostatecznej legitymizacji. Sama legitymizacja demokratyczna, oparta na wolnych wyborach, nie wystarczy, trzeba podeprzeć autorytet demokracji autorytetem Kościoła. Kościół był od wieków moralnym autorytetem i musi nadal tę rolę odgrywać. Przynajmniej w Polsce.
Sprawami personalnymi rządzi idea "czystości moralnej". We wszystkich krajach postkomunistycznych żyje i niepokoi podstawowe pytanie: co począć z byłymi komunistami? Myśl integrystyczna jest w tym przypadku bezkompromisowa : należy dążyć do maksymalnego zadośćuczynienia. Oprawców należy ukarać, a funkcjonariuszy aparatu pozbawić prawa do piastowania urzędów państwowych. Oczywiście, można się spierać o szczegóły, ale ogólna idea wydaje się prosta: nowe czasy potrzebują nowych ludzi. Trzeba pozostawić za sobą brudy starego porządku.
Kluczową wartością "katolicyzmu etycznego" i "etycznego państwa" jest sprawiedliwość. Mówi się: najpierw sprawiedliwość, a potem cała reszta. Miłosierdzie idzie za sprawiedliwością, przebaczenie idzie za skruchą. A więc: najpierw wymierzać sprawiedliwość, potem przebaczać.