Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_k124114
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo WAM
Źródło: Agnieszka Czeska Wielcy ludzie Kościoła
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Andrzej Babuchowski,  
Data publikacji: 2008
Rozmowy między dworem praskim a westminsterskim kontynuowane były ostrożnie także w roku 1228, ale na podstawie zachowanych dokumentów nie da się ustalić bliższych szczegółów: wszystko odbywało się ustnie i w największej dyskrecji. Prawdopodobnie chodziło o wysokość wiana Agnieszki. Przemysł jednak doszedł w końcu do wniosku, że małżeństwo jego córki z królem Anglii nie przyniesie mu politycznych korzyści, i cała sprawa niebawem upadła.
Sen angielskiego posła istotnie okazał się "proroczy". Cesarz Fryderyk II, chcąc udobruchać Przemysła i wynagrodzić mu wcześniejsze upokorzenia, zaproponował swoją rękę Agnieszce. Uczynił to przez poselstwo, na czele którego stał sam patriarcha akwilejski . Działo się to między majem 1228, kiedy Fryderyk owdowiał, a marcem 1229 roku, gdy koronował się na cesarza jerozolimskiego (w liście do króla Czech nazywa siebie "dziedzicem królestwa jerozolimskiego").
Sytuacja w świecie stała się bardzo napięta. Papież Grzegorz IX właśnie ekskomunikował cesarza. Rozpoczął też przeciwko niemu potężną kampanię militarną i dyplomatyczną, by go zniszczyć, zanim jeszcze swym samowolnym i wedle papieża bluźnierczym aktem koronacji na króla jerozolimskiego umocni swoją władzę w Italii i Niemczech. Fryderyk miał ponadto opinię "wschodniego despoty" i rozpustnika, którego dwór roił się od odalisek. Jego poglądy oraz tryb życia daleko odbiegały od chrześcijańskiego wz