Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000043
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Druga twarz tlenu
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Grzegorz Bartosz,  
Data publikacji: 1995
emy dziś, że jest elementem składowym molekularnych mechanizmów wielu chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca i choroba nowotworowa, że przyczynia się do uszkodzenia serca i mózgu przy zawałach i do uszkodzenia przeszczepianych narządów. Mechanizm szkodliwego działania wielu ksenobiotyków wiąże się z wytwarzaniem w komórkach reaktywnych form tlenu. Na tym polega szkodliwe działanie między innymi dymu tytoniowego i alkoholu. Reakcje reaktywnych form tlenu mają swój wkład w procesie starzenia się.
Poznanie mechanizmów działania reaktywnych form tlenu stwarza możliwości ingerencji w choroby, w których rozwoju te związki uczestniczą, poprzez podawanie antyoksydantów. Niektóre od dawna stosowane leki są, jak się okazało, skutecznymi antyoksydantami. Badania nowych są w toku; być może niektóre enzymy rozkładające reaktywne formy tlenu zostaną wkrótce wprowadzone do terapii.
Książka ta ma na celu wprowadzenie w zagadnienia reaktywnych form tlenu, ukazanie w zarysie obecnego stanu wiedzy w tej dziedzinie i wskazanie problemów, jakie są przedmiotem zainteresowania badaczy. Przed ćwierćwieczem badania metabolitów tlenu skupiały się w pracowniach chemicznych i biochemicznych; dziś bardziej interesują lekarzy, farmaceutów, toksykologów, parazytologów i ekologów.