Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00025b01325b
Tytuł: ŚWIĘTO MATEMATYKÓW
Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o.
Źródło: Wiedza i Życie nr 10/1998
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: BOGDAN MIŚ,  
Data publikacji: 1998
poteza ta dotyczyła - mówiąc z grubsza - porównywania różnych nieskończoności: zakładała, że po nieskończoności opisującej w pewien sposób "ilość" liczb naturalnych, takich jak 1, 2, 3,..., następuje bezpośrednio nieskończoność, opisująca "ilość" liczb rzeczywistych. Przez dziesiątki lat wydawało się, iż tak właśnie jest, ale nie potrafili tego udowodnić najtężsi matematycy świata. Problem był - obok Wielkiego Twierdzenia Fermata - najbardziej chyba znanym zagadnieniem matematycznym w historii.
Dzięki stworzonej przez siebie nowatorskiej metodzie forsingu Paul Cohen rozstrzygnął w 1964 roku tę sprawę - w dodatku, w sposób niesłychanie sensacyjny. Okazało się otóż, że hipoteza continuum jest niezależna od "zwykłych" aksjomatów matematyki: można ją przyjąć jako dodatkowy aksjomat lub przyjąć jej zaprzeczenie - i w obu wypadkach nie popadnie się w sprzeczność. Oznacza to, iż możliwa jest matematyka z hipotezą continuum i całkiem inna - bez niej; sytuacja dość podobna, jak to było ponad stulecie wcześniej z geometrią nieeuklidesową. Oznaczało to nie tylko rozwiązanie zagadki, ale rzuciło nowe światło na filozoficzne podstawy matematyki i jej miejsce wśród innych nauk...
Nic dziwnego, że Cohen jest dziś posiadaczem jakiejś zupełnie ogromnej liczby największych nagród, tytułów i wyróżnień międzynarodowych w dziedzinie matematyki.