Dane tekstu dla wyniku: 12
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00002633570
Tytuł: Partia, spółka z o.o.
Wydawca: Polityka - Spółdzielnia Pracy
Źródło: Polityka nr 2699
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Maciej Kuźmicz,  
Data publikacji: 2009-04-04
- To dzięki partii mamy nową szkołę, drogę do wsi. Od 20 lat co roku jest lepiej! Kiedy chciałem, kupowałem nowy motor. Jak potrzebowałem, nowe garnki. Córka pojechała do Chengdu, żeby się uczyć - wyjaśnia Gao Zhimou z Syczuanu. To właśnie sekret niezmiennego od lat poparcia partii: niepohamowany wzrost. I właśnie dlatego wszystkie tęgie głowy partii pracują dziś nad tym, jak utrzymać tempo rozwoju powyżej 8 proc. Niższe mogłoby zburzyć kruchy spokój społeczny.
Wen Jiabao już zapowiedział, że pakiet ratunkowy na czas kryzysu będzie opiewał na 585 mld dol. na najbliższe dwa lata. Te pieniądze pójdą na budowę dróg, lotnisk, parki technologiczne . Rząd, a więc partia, chce też stworzyć w tym roku 9 mln nowych miejsc pracy. Partia zmieniła też retorykę - z tryumfalnych poolimpijskich słów zostało niewiele, dziś w państwowych gazetach namawia się do ciężkiej, wytężonej pracy w roku Bawoła.
KPCh widzi szansę na zwrot rozwojowy w Chinach: chciałaby przy okazji globalnego kryzysu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze, ma nadzieję że uda się to, do czego namawiała od dawna: przesunięcie części fabryk z bogatego wybrzeża do relatywnie biednej, wewnętrznej części Chin. Tam, gdzie jest taniej. Władze lokalne kuszą jeszcze tańszą siłą roboczą i zachętami finansowymi. Intel już zdecydował o przeniesieniu swych fabryk z Tianjin i Szanghaju do stolicy Syczuanu, Czengdu. Za nim p