Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900003207
Tytuł: Bóle kręgosłupa
Wydawca:
Źródło: EKO-U Nas nr 17 (27)
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_publ
Autorzy: Bożena Ryczkowska,  
Data publikacji: 2002
Najprostszym wyjaśnieniem są zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Jednakże u wielu chorych cierpiących z powodu bólów kręgosłupa dostępne badania radiologiczne takich zmian nie wykazują. W zasadzie jest raczej odwrotnie. To właśnie bóle kręgosłupa poprzez wymuszanie nieprawidłowej postawy prowadzą do stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.
Człowiek jest zwierzęciem poruszającym się. Bezruch jest dla niego sytuacją nie tylko sztucznie wymuszoną, ale szkodliwą. W czasie ruchu poprawia się ukrwienie tkanki kostnej, co ułatwia prawidłową jej przebudowę. Należy zdać sobie sprawę, że kość, jak większość tkanek, nie jest tworem statycznym, ale podlega ciągłym zmianom. Z jednej strony komórki kościogubne dokonują resorpcji tkanki kostnej, z drugiej zaś komórki kościotwórcze kierują jej tworzeniem. Mamy więc obraz ciągłej przemiany - niszczenia i odbudowy. W okresie wzrastania budowa dominuje nad resorpcją i kości rosną. Odwrotnie rzecz się ma w okresie przekwitania i starości. Wówczas dominuje resorpcja i pojawia się zagrożenie osteoporozą, wywołane znaczącym ubytkiem masy kości.
Kierunek przebudowy kości zależy od kierunku działających na nią sił, albo inaczej od sposobu jej obciążania. Tkanka kostna, której strukturę tworzy sieć precyzyjnie rozłożonych beleczek kostnych, jest przykładem idealnej konstrukcji równoważącej rozkład sił grawitacji i obciążeń powstających w czasie ruchu. Co więcej, to właśnie te siły wpływają na kierunek przebudowy kości. Jeżeli obciążenia układu kostnego nie przekraczają granic fizjologii, zużyte części tego układu odbudowują się w sposób