Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000080
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Odory
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Joanna Kośmider, Barbara Mazur-Chrzanowska, Bartosz Wyszyński,  
Data publikacji: 2002
Wysłodki, po przemyciu wodą, zawierają 5% substancji suchej, w tym 70% błonnika, substancji białkowych i pektynowych oraz 0,2-0,5% cukru. Mogą być poddawane fermentacji i wykorzystywane jako pasza dla bydła. Często są przetwarzane na mączkę paszową. Proces polega na wytłaczaniu do osiągnięcia 10-16% substancji suchej i suszeniu w suszarniach bębnowych.
Surowy sok dyfuzyjny zawiera 10-13% cukru oraz inne składniki organiczne (białka, kwasy karboksylowe i inne) i nieorganiczne. Zanieczyszczenia są usuwane w defekatorach. Defekacja gorąca polega na strącaniu części białka i niecukrów w temperaturze 85℃.W defekatorach mokrych do ogrzanego soku dodaje się mleko wapienne. Proces defekacji mokrej polega na strącaniu wapniowych soli kwasów szczawiowego, cytrynowego, fosforowego i innych. Wodorotlenek wapnia rozkłada również niektóre związki azotowe i inne związki organiczne. Nadmiar wapnia jest usuwany w procesie saturacji za pomocą ditlenku węgla. Saturacja i defekacja pozwalają usunąć zanieczyszczenia soku w postaci błota defekacyjnego (węglan wapnia, cząstki zawiesiny miazgi buraczanej, duża ilość rozpuszczonych związków organicznych, w tym cukrów). Błoto jest spłukiwane do bezodpływowych osadników ziemnych. Oczyszczony sok jest kierowany do zatężania, odbarwiania i krystalizacji (produkty: cukier krystaliczny , produkt uboczny: melasa).
Ilość wody wykorzystywanej w spławiakach stanowi około 600% masy buraków, w płuczkach - 100% , w dyfuzorach - 240% . Łączne zapotrzebowanie przekracza1500% masy buraków. Ograniczenie zużycia świeżej wody czystej do 100% w odniesieniu do masy buraków jest możliwe pod warunkiem zamknięcia jej obiegu -zawracania do procesu wód oczyszczonych w zakładzie.