Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3102000000037
Tytuł:
Wydawca: Książka i Wiedza
Źródło: Polacy w Rzymie : od czasów Mieszka I do Jana Pawła II
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Marek Borucki,  
Data publikacji: 1995
dowództwa Legionów. Spiskowcy ci odbyli nawet potajemną naradę i uchwalili petycję do naczelnego dowództwa francuskiego w sprawie odwołania generała Dąbrowskiego ze stanowiska. W zebraniu malkontentów uczestniczył człowiek lojalny wobec twórcy Legionów major Józef Chłopicki i natychmiast po naradzie złożył sprawozdanie swojemu dowódcy. Skończyło się wszystko bardzo niepomyślnie dla spiskowców, gdyż Dąbrowski uzyskał zgodę dowódcy francuskiego na wydalenie ich z miasta jako łamiących dyscyplinę.
Zdarzenie to było fragmentem walki stronnictw emigracyjnych, przeniesionej ze sfery politycznej na wojsko. W rzeczywistości trudno było cokolwiek zarzucić generałowi Dąbrowskiemu, a żołnierze bardzo go cenili, bo dbał o ich byt, wykształcenie, a nawet rozrywkę. W Rzymie zorganizował kursy oświatowe dla wojska, kierowane przez księdza Sokołowskiego. Planował stworzenie Instytutu Militarnego, ale ciągłe niepokoje w mieście utrudniały pracę nad jego organizacją. Legioniści zachęcani przez samego dowódcę uczęszczali do teatrów, na koncerty i do muzeów. Pobyt w Rzymie stał się wielkim przeżyciem rozbudzającym wrażliwość na piękno i najwyższe wartości cywilizacyjne. Sam Dąbrowski znajdował również czas na zwiedzanie zabytków i poznawanie historii miasta, zajmował się zbieraniem pamiątek związanych z dziejami Polski do przyszłej "Świątyni Zwycięstwa", jaką zamierzał ufundować w wyzwolonym kraju. Były to między innymi trofea wojenne zdobyte przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i złożone w darze papieżowi.
Żywot Republiki Rzymskiej był dość krótki. Zachęcone przez Austrię Królestwo Neapolu podjęło się jej zlikwidowania. 23 listopada 1798 roku wojska neapolitańskie ruszyły na Rzym. Miały ogromną przewagę liczebną nad załogą miasta, a siły francuskie we Włoszech były stosunkowo niewielkie, gdyż generał Bonaparte z częścią wojsk wyruszył na wyprawę do Egiptu. W tej sytuacji Legiony wraz z armią republikańską opuściły Rzym 27 listopada. Ich losy nadal jeszcze wiązały się z ziemią włoską, ale już z in