Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00002621039
Tytuł: Palme i Kennedy, morderstwa doskonałe?
Wydawca: Polityka - Spółdzielnia Pracy
Źródło: Polityka nr 2544
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Tomasz Walat,  
Data publikacji: 2006-03-04
premiera. Bardzo silny okazał się tak zwany trop południowoafrykański, który przez wiele miesięcy dostarczał strawy popołudniówkom (Palme był aktywnym przeciwnikiem apartheidu w RPA), zanim zastąpiony został tropem chilijskim, prowadzącym do pinochetowskiej tajnej policji. Podejrzenia nie oszczędziły nawet "żony Cezara"; Lisbeth Palme, jak twierdzili detektywi amatorzy, mogła mieć motyw do zabójstwa swego męża, dowiedziawszy się o przypisywanym mu romansie z amerykańską aktorką Shirley McLain.
Za sprawą rozmaitych spekulacji, intensywności i długotrwałego zainteresowania przechodzącego na kolejne pokolenia, morderstwo Palmego można porównać tylko ze śmiercią Kennedy’ego, którego zastrzelono 43 lata temu. Po strzałach w Dallas wielu czołowych polityków straciło życie w podobny sposób: frankistowski premier Hiszpanii Luis Carrero Blanco, Indira Gandhi i jej syn Rajiv, Anwar Sadat i Icchak Rabin, ostatnio były premier Libanu Rafik Hariri. W Szwecji serbski wariat zadźgał nożem Annę Lindh, która prawdopodobnie w przyszłości zastąpiłaby obecnego premiera Görana Perssona. Strzelano również do Ronalda Reagana.
Żaden z tych wypadków nie miał jednak takiego rezonansu, jak właśnie śmierć Kennedy’ego i Palmego. Morderstwo Kennedy’ego stało się lukratywnym pomysłem biznesowym w USA. Wydano kilka tysięcy książek: poważnych, mieszających prawdę z fikcją, oddających się zaawansowanym teoriom konspiracyjnym. Szwedzi chętnie powołują się na analogie między tymi dwoma morderstwami. W przeciwieństwie do Szwecji, w której sama komisja śledcza wdała się w szereg konspiracyjnych, słabo udokumentowanych rozważań spr