Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1204EL0000003
Tytuł: ZIMNICA (malaria)
Wydawca: Unimedia Sp. z o.o.
Źródło: Praca i Zdrowie
Kanał: #kanal_prasa_miesiecznik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Urszula Wawrzyniak,  
Data publikacji: 2007-04-18
a. Może wystąpić ból związany z powiększeniem śledziony, a w przypadkach skrajnych może dojść do pęknięcia śledziony. Napady gorączki powtarzają się co 48 godzin, związane to jest z rozpadem czerwonych krwinek. Do organizmu człowieka uwalniane są wtedy, oprócz białka pasożytów, wytwarzane przez niego toksyny. Napady gorączki mijają zwykle po 3-6 tygodniach i choroba przebiega bezobjawowo jako zimnica przewlekła, która znów może przejść w postać ostrą warunkach zmniejszonej odporności żywiciela.
Najniebezpieczniejszą postacią malarii jest choroba wywoływana przez Plasmodium falciparum. Atak zimnicy może trwać nawet 24 godziny i występować dzień po dniu, stąd nazwa zimnica codzienna lub złośliwa. W zaawansowanych stadiach choroby mogą występować krwotoki, zaczopowanie naczyń włosowatych trzewi, żółtaczka itp. Oprócz rozpadu krwinek, toksyny pasożyta, działając na różne narządy, powodują skrajne wyniszczenie prowadzące do śmierci żywiciela. Zimnica czwartaczka wywoływana jest przez Plasmodium  malariae; atak gorączki następuje wtedy co 72 godziny. Plasmodium ovalae wywołuje chorobę o objawach podobnych do trzeciaczki , ale o przebiegu znacznie łagodniejszym.
Istnieje wiele leków przeciw malarycznych, ale powstają także szczepy pierwotniaka uodpornionego na stosowane preparaty, dlatego istotna dla efektów leczenia jest wczesna prawidłowa diagnoza, aby czas, jaki trzeba przeznaczyć na dobór leku nie przekreślił szans chorego.