Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00002613379
Tytuł: Biofilm grozy
Wydawca: Polityka - Spółdzielnia Pracy
Źródło: Polityka nr 2423
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Magdalena Kawalec,  
Data publikacji: 2003-10-18
ć po zakażeniu, lecz oporny na antybiotyki biofilm powodujący nawrót choroby, gdy tylko przestanie się dziecku podawać leki. Gdyby udało się zidentyfikować u pałeczki grypy białko odpowiedzialne za powstawanie biofilmu, można by znaleźć czynniki blokujące jego działanie. Podawane z antybiotykami chroniłoby nas wtedy przed nawrotem zapalenia ucha. Haemophilus w biofilmie jest jakby przyczajony, nie wywołuje objawów zakażenia, ale gdy się z niego uwalnia, znów zachowuje się niczym groźny agresor.
Żeby strukturę biofilmu sobie wyobrazić, trzeba przypomnieć sobie osad gromadzący się w wazonie z kwiatami - obślizgłą , lepką, cuchnącą warstewkę widoczną gołym okiem, z czasem odpadającą w płatach. Tak w wodzie zachowuje się bakteria Pseudomonas aeruginosa, wsparta czasem przez inne bakterie oraz glony, które bakteriami nie są. Dlatego nie warto przynosić kwiatów do szpitala, by nie narazić osłabionego organizmu pacjenta na zakażenie tymże drobnoustrojem, zwanym po polsku pałeczką ropy błękitnej.
Choć wydaje się to nieprawdopodobne - bakterie, dla wielu synonim biologicznej prostoty, prowadzą bogatą wymianę informacji i potrafią się organizować w wyższe struktury. Wprawdzie w modelu sprawowania władzy nie wyszły poza klanową wspólnotę pierwotną, lecz właśnie powstawanie biofilmu pozwala im częstokroć pokonać w walce nas - wyposażonych w antybiotyki najnowszej generacji. To bowiem, co bakterie tworzą na ściankach naszych naczyń krwionośnych, pęcherza, płuc, na naszych zębach lub w plasti