Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000011
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Zarys gramatyki języka polskiego
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Alicja Nagórko,  
Data publikacji: 1996
betycznym a tergo (tj. od końca wyrazu). Jest to dość pokaźna lista, a właściwie zestawienie zbiorów form poszczególnych czasowników potraktowanych indywidualnie: z końcowym -c: piec, wlec, uciec, strzyc, biec; z -ać: posyłać, słać I i II, dostać, jechać, spać, śmiać się, stać ; - z -awać: dostawać; z -iwać, -ywać, -ować: znajdować, wykonywać; z -ąć: zacząć, przyjąć, wziąć, ciąć; z -nąć: zasnąć; z -eć: mdleć, trzeć, mleć; z -ić: żyć; z -ść, -źć: pleść, spaść, trząść, siąść, iść, pójść, znaleźć.
Poza ułożonymi a tergo grupami czasowników o wspólnym zakończeniu autorki podają przykłady odmiany takich nie mieszczących się w regularnej gramatyce okazów, jak być, mieć, móc (u Tokarskiego klasa XI.), a także chcieć..
Czasowniki nie dające się ująć w reguły nie stanowią jakiejś peryferyjnej grupy słownictwa, przeciwnie, są nieodzowne w codziennej komunikacji. Przy tym stoją one właściwie poza gramatyką: ich form musimy się uczyć na równi ze znaczeniem ze słownika. I istotnie, słowniki języka polskiego cytują formy koniugacyjne czasowników nieregularnych, o czym łatwo się przekonać zaglądając do dowolnego słownika.