Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1102000000031
Tytuł:
Wydawca: Znak
Źródło: Ziarno samotności
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_publ
Autorzy: Życiński Józef,  
Data publikacji: 1997
u, studiował w Bonn, Monaco i Berlinie. De Gasperi, urodzony w ówczesnym Tyrolu, studiował w Wiedniu. Byli oni "ludźmi pogranicza", którzy znali gorzki smak owoców nacjonalizmu. Ich skłonność do przekraczania granic i poszukiwania wspólnoty wartości, jednoczących narody o różnych tradycjach, miała wyraźną motywację chrześcijańską. U jej podstaw pojawiała się wyraziście Pawłowa zasada uniwersalizmu, w której bez względu na rasę czy narodowość winniśmy wspólnie chronić najwyższe ludzkie wartości.
Podczas wizyty złożonej Piusowi XII 19 czerwca 1951 roku Konrad Adenauer ukazywał swoją wizję jednoczonej Europy w kontekście chrześcijańskiej wizji człowieka, narodu, wartości, które winny ożywiać każdą wspólnotę, jeśli nie ma ona ograniczać się wyłącznie do struktur administracyjnych. Pius XII z kolei w swym wystąpieniu do intelektualistów katolickich z Pax Christi, przedstawionym w Castel Gandolfo 13 września 1952 r., podkreślił, iż do przeszłości należy już okres, kiedy papież uznawany był powszechnie za mediatora i człowieka pojednania. Obecnie Stolica Apostolska nie pretenduje do podobnych zadań w sferze polityki i dyplomacji. Jej troską pozostaje jednak kształtowanie jedności Europy w sferze ducha poprzez ukazywanie wartości, które będą ożywiać pojętą pozytywnie świadomość ponadnarodową .
Słowa papieskie otrzymały konkretną realizację w działaniach ośrodków położonych na Zachodzie, w organizowaniu intelektualnej pomocy dla krajów za żelazną kurtyną. Symbolicznym znakiem takiej właśnie pomocy było kierowanie do Polski nowych publikacji teologicznych, ukazujących się na Zachodzie. Czynność ta angażowała wiele osób dobrej woli, zatroskanych o formację intelektualną duchowieństwa w Polsce. Znam osobiście rodziny belgijskie, których członkowie angażowali się w zakup nowości teologicz