Dane tekstu dla wyniku: 98
Identyfikator tekstu: PWN_3102000000007
Tytuł:
Wydawca: Książka i Wiedza
Źródło: Dzieje ksiąg Starego Testamentu : szkice z krytyki biblijnej
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Witold Tyloch,  
Data publikacji: 1981
mcom. Obiektywizm w referowaniu wydarzeń, prostota oraz oszczędność wyrazu, także żywość i barwność narracji nadają w sumie tym źródłom duże znaczenie. Wśród nich wyróżnia się szczególnie źródło zw. "Kroniką dworu Dawida". Źródło to bowiem nie stara się ukryć błędów Dawida ani przemilczeć trudności, z którymi musiał walczyć. Nie ma więc powodu, by wątpić w jego wczesne pochodzenie. Powstało ono zapewne wkrótce po panowaniu Dawida i nie ma sobie równego pod względem wieku i uczciwości przekazu.
W Księgach Samuela znajduje się kilka utworów poetyckich, także zaczerpniętych z wcześniejszych źródeł. Pierwszym z nich jest "Pieśń Anny" lub Hanny (1 Sm 2, 1-10), nie będąca jednak dziełem Anny, matki Samuela. Występujący w niej zwrot: "niepłodna rodzi siedmiokroć" nie łączy się z doświadczeniami Anny, choć może to stanowić pewne okazjonalne nawiązanie do jej przypadku. Natomiast werset: "Ona da siłę królowi, wywyższy ród swego pomazańca" - wskazuje, że utwór ten nie mógł zostać napisany przed wprowadzeniem monarchii. Trudno jednak bliżej określić czas jego powstania. Była to zapewne wspólnie śpiewana pieśń wspominająca i wysławiająca dobrodziejstwa Boga.
Drugim utworem poetyckim w Księgach Samuela jest elegia, której nadaje się obecnie tytuł: "Lament Dawida nad Jonatanem" (2 Sm 1, 19-27). Utwór ten stanowi fragment zaginionej "Księgi Sprawiedliwego". Na ogół nie kwestionuje się Dawidowego autorstwa tej elegii. Zdaje się za tym przemawiać brak jakiegokolwiek odniesienia do stosunków pomiędzy Saulem a Dawidem. Taka wielkoduszność pasuje do samego Dawida. Brak takiego odniesienia byłby trudny do wytłumaczenia, gdyby to był utwór stworzony przez ko