Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_k124112
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo WAM
Źródło: Ziemia Święta Kulturowy przewodnik śladami Jezusa
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Jan Gać,  
Data publikacji: 2009
fragmenty bizantyńskiej zabudowy w grocie oraz wydobyte w sąsiedztwie podczas prac archeologicznych sugerują, że mogła stać na tym miejscu jedna z trzech bazylik konstancjańskich, sławna Eleona, doszczętnie zniszczona przez Persów w 614 roku. Modlitwę Pańską upamiętniają w różnych językach majolikowe tablice umieszczane na płaszczyznach różnorodnych ścian, których liczba ciągle wzrasta. Wykonana w 1943 roku przez żołnierzy z Brygady Strzelców tablica z tekstem polskim należy do grupy starszych.
Górująca w sąsiedztwie nad grzbietem Góry Oliwnej wieża, widoczna nawet z Doliny Jordanu, należy do greckiego kościoła Viri Galilei, wzniesionego w 1887 roku w nawiązaniu do słów zapisanych przez Łukasza na kartach Dziejów Apostolskich: Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba (Dz 1,11). W niedostępnym do zwiedzania kompleksie znajduje się kaplica bizantyńska, grobowiec i mozaika z motywami zoomorficznymi .
Na zboczu Góry Oliwnej, nieco poniżej Hotelu Siedmiu Łuków (Seven Arches), założono taras widokowy, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama na Jerozolimę od strony wschodniej. Widok na plac świątynny, dolinę Cedronu i na Syjon nie ma sobie równych. Schodząc po schodach z Góry Oliwnej, a później stromą, wylaną asfaltem drogą, ma się po lewej ręce wejście do mało odwiedzanych komór grobowych, mających należeć - jak chcą zarówno żydzi, jak i chrześcijanie - do trzech ostatnich proroków Star